Candidates for the May 8 primary election were finalized this week with the conclusion of the filing period on Wednesday.

Local, state and federals offices will be up for grabs, though Craven County commissioners candidates in districts 2, 3 and 6 will run unopposed.

Meanwhile, county commissioner Scott Dacey decided to run against incumbent Walter Jones and challenger Phil Law in the Republican primary for U.S. House Dist. 3.

In the Craven County Sheriff's race, Jerry Monette will face primary challenges from fellow Democrats John Gillyard and Eric Smith, while Republican Chip Hughes is the lone Republican to file for the office.

In state races, Republican incumbent Norman Sanderson will face off against primary challenger Lisa Oakley in the N.C. Senate Dist. 2 race, while three-term state representative Michael Speciale will take on Eric Queen in the N.C. House Dist. 3 Republican race. Democratic challengers have filed for both primary races as well.

In the newly-created N.C. House of Representatives Dist. 79, two Democrats, Bryson Jones and Jerry E. Langley will fight it out, while a lone Republican, Keith Kidwell, will run unopposed.

Voter registration deadline is April 13. Absentee voting by mail begins March 19 and ends May 8. One stop voting starts April 19 and will run through May 5.

The date of the general election is Tuesday, Nov. 6. If there is no clear party nominee in certain contests following the May 8 primary, there may be a second primary for that contest, either on Tuesday, June 26 (if no contest for federal office in the state requires a second primary), or Tuesday, July 17 (if one or more contests for federal office in the state requires a second primary).

The complete candidate list for the May 8 primary is as follows:

Craven County Board of Commissioners Dist. 1

Greg Holt-Republican, New Bern

Tom Mark-Republican, New Bern (incumbent)

Jeff O'Neill-Democrat, Vanceboro (unopposed in primary)

 

Craven County Board of Commissioners Dist. 2

Jason Jones-Democrat, Cove City (incumbent, unopposed)

 

Craven County Board of Commissioners Dist. 3

Johnnie Sampson, Jr.- Democrat, New Bern (incumbent, unopposed)

 

Craven County Board of Commissioners Dist. 4

Billy Joiner-Republican, New Bern 

E.T. Mitchell-Republican, New Bern

 

Craven County Board of Commissioners Dist. 5

Rufus Carter Jr.-Democrat, Havelock

Theron McCabe-Democrat, Havelock (incumbent)

 

Craven County Board of Commissioners Dist. 6

George Liner-Republican, Havelock (unopposed)

 

Craven County Board of Commissioners Dist. 7

Denny Bucher-Republican, New Bern

Kelli Muse-Democrat, New Bern

 

Craven County Clerk of Superior Court

Lexanne Huffman-Republican, New Bern

Terri Sharp-Democrat, New Bern

 

Craven County Sheriff

John Gillyard-Democrat, New Bern

Jerry Monette-Democrat, New Bern

Eric Smith-Democrat, New Bern

Chip Hughes-Republican, New Bern (unopposed in primary)

 

Craven County Board of Education Dist. 2

Frances Boomer, Cove City (incumbent)

H.R. Orr, Cove City

 

Craven County Board of Education Dist. 4

Beatrice Smith, New Bern (unopposed)

 

Craven County Board of Education Dist. 6

Chadwick Howard, New Bern

Kimberly Smith, Havelock

 

Craven County Board of Education Dist. 7 (unexpired term)

Naomi Clark, Havelock

Joseph Louis Walton, Havelock

 

N.C. Senate Dist. 2

Ginger Garner-Democrat, Emerald Isle

Dorothea White-Democrat, New Bern

Tim Harris-Libertarian, New Bern (Unopposed in primary)

Lisa Oakley-Republican, New Bern

Norman Sanderson-Republican, Minnesott Beach (incumbent)

 

 

N.C. House of Representatives Dist. 3

Charles Dudley-Democrat, Havelock

Barbara Lee-Democrat, New Bern

T. Lee Horne, III-Libertarian, Havelock (unopposed in primary)

Eric Queen-Republican, New Bern

Michael Speciale-Republican, New Bern (incumbent)

 

N.C. House of Representatives Dist. 79

Bryson Jones-Democrat, New Bern

Jerry E. Langley-Democrat, Washington

Keith Kidwell-Republican, Chocowinity (unopposed in primary)

 

District Attorney Dist. 4

Scott Thomas-Democrat, Vanceboro (incumbent, unopposed)

 

U.S. House of Representatives Dist. 3

Scott Dacey-Republican, New Bern

Walter B. Jones-Republican, Farmville (incumbent)

Phil Law-Republican, Raleigh